Elektřina – základ pohodlného života


Elektřina je pro naši civilizaci klíčová, porotce pomocí elektřiny poháníme životně důležité přístroje, nemocnice a další součásti kritické infrastruktury. Bez ní bychom zkrátka přežili jen velice krátkou dobu, protože při dlouhodobém výpadku by civilizace čelila kolapsu, jaký nemá obdoby. Je důležitá nejen pro společnost jako celek, ale i pro jednotlivé domácnosti. Ty využívají elektřinu nejen k běžným věcem jako je svícení nebo sledování televize, ale i k pouštění spotřebičů. Bez elektřiny si dnes neuvaříte ani nevyperete špinavé prádlo.

montáž panelů

Elektřinu je běžné odebírat ze sítě. Každá domácnost má určitý tarif od dodavatele, pomocí kterého se mu domů distribuuje proud za určitou cenu. Některé tarify mají levný proud, což znamená, že po určitou dobu je elektřina za nižší cenu. Cena elektřiny je složená z více položek. Samotná cena dodávaného proudu není sama o sobě zase tak drahá, daleko dražší bývá cena za distribuci a další poplatky, které mohou konečnou cenu zvýšit o desítky procent.

S tímto jevem se setkáváme v posledních měsících. Poslední dva roky rostla cena elektřiny opravdu rychle, a nepomohlo ani přejít k jinému dodavateli. V současné době cena zase klesá, ale rostou poplatky za distribuci i daň, což znamená, že konečná cena je opět vyšší, i když vyrobená elektřina je levnější. Je to paradox, který zdražuje život milionům českých domácností.

solární panely

Vyzrát na vysokou cenu elektřiny se rozhodli mnohé domácnosti tím, že si lhávají montovat solární panely. Pokud máte zájem o fotovoltaické elektrárny v Brně, můžeme vám připravit nabídku na míru i s cenovou kalkulací. Mít doma solární panely je výhodné, protože si díky nim vyrobíte vlastní elektřinu, kterou můžete využít pro vlastní potřeby. Existuje i řešení s bateriemi, takže si můžete elektřinu vyrobit a uložit na pozdější využití.