Jak ušetřit za elektřinu?

Bohužel se zdražuje úplně vše a pokud se už teď děsíte vyúčtování za elektřinu, vyplatí se šetřit. Pokud najedete do takzvaného úsporného režimu, pomůže vám ušetřit i pěkných pár tisíc za rok. Ale jaká opatření byste konkrétně měli zavést? Pátrali jsme za vás a přinášíme podrobný seznam. 

1) spotřebiče v pohotovostním režimu

Všechny spotřebiče, které jsou v pohotovostním neboli stand-by režimu neustále spotřebovávají malé množství energie. Ono totiž vypnutý spotřebič a vypnutý a vytažený ze zásuvky je rozdíl. Nejčastěji se stand-by režim spojuje s televizí, mikrovlnkou, tiskárnou, počítačem, dvd soupravou a tak dále.  Pokud chcete ušetřit, řešení je jednoduché a totiž vytahujte spotřebiče ze zásuvky nebo si pořiďte prodlužovací kabel s více zásuvkami a vše vypněte jedním tlačítkem naráz.

peníze

Tip: pokud se chystáte odjet z domu na víkend či více dní pro jistotu můžete vyhodit pojistky. 

2) při vaření používejte pokličky využívejte zbytkového tepla

Spoustu elektrické energie se dá ušetřit i během vaření. Věděli jste například, že pokud použijete pokličku, ušetříte až 4x více elektrické energie, nežli bez ní. Při pečení v troubě se naučte používat všechny úrovně roštů. Upečte zároveň maso i brambory a nezapomínejte na zbytkové teplo. To znamená, že troubu vypnete o chvíli dříve a pokrm v ní necháte „dojít“. Ještě dlouho po vypnutí totiž vydává teplo. 

3) udržujte všechny spotřebiče v čistotě

Ano, i tady se dá pěkně ušetřit a je to zcela ve vašich rukou. Věnujte dostatek času správné údržbě a čištění spotřebičů. Pravidelně odmrazujte mrazák, čistěte nánosy mastných a spálených skvrn v troubě a tak dále. Při nánosu nečistot totiž musí spotřebič vynaložit mnohem větší úsilí za které si ovšem musíme připlatit.

úklid

Co ještě pomůže?

  • co nejvíce využívejte denní světlo a sviťte opravdu až večer
  • během nákupu nových spotřebičů sledujte energetické štítky
  • prádlo perte na nižší teplotu